Захоплююче пройшло свято чаю, 1- б клас брав активну участь чаюванні та насолоджувався духмяним чаєм.
Блог вчителя початкових класів Накладової Майї Володимирівни
Вітаю вас! Коли шляхетна людина вчить і виховує , вона веде за собою , але не тягне за собою, спонукає , але не змушує , вказує шлях , але дозволяє учню йти самому ... Сайт створений для вчителів , допитливих дітей та батьків. Буду рада , якщо тут ви знайдете для себе багато корисної та цікавої інформації
неділя, 21 січня 2018 р.
неділя, 12 листопада 2017 р.
НЕСТАНДАРТНИЙ УРОК- БАТЛ
Тема : Птахи - наші друзі
Мета :збагатити знання дітей про живу природу,розвивати допитливість, уяву ,уміння аналізувати; виховувати любов, бережливе ставлення до природи.
Обладнання:картинки із зображеннями птахів, дитячі малюнки, енциклопедії про птахів, комп’ютер ,інтерактивна дошка.
Хід уроку
Мета :збагатити знання дітей про живу природу,розвивати допитливість, уяву ,уміння аналізувати; виховувати любов, бережливе ставлення до природи.
Обладнання:картинки із зображеннями птахів, дитячі малюнки, енциклопедії про птахів, комп’ютер ,інтерактивна дошка.
Хід уроку
Мої уроки. Тема:Складання твору «Зима- чарівниця».
Мета: вчити учнів писати твір на задану тему, нестандартно мислити,правильно висловлювати свої думки;розвивати творчі здібності, мислення , мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.Обладнання : картки –кросфорди, сніжинки, картки із складами, комп’ютер .
Хід уроку1.Організаційний момент.Усміхніться всі навколонебу, сонцю,добрим людям.І тоді обов’язково наш урок цікавим буде.1. Актуалізація навчальної діяльності . 1.Діти. а зараз ми пограємо у гру « Так- ні»У мене в чорній скринці заходиться предмет, який пов’язаний із зимою.Ви можете мені завдавати запитання . на які я зможу відповідати лише так чи ні.(Цей предмет живий . чи ні ?Його зробила людина ?І т. д .)(Потрібно відгадати сніжинку .)Вчитель витягує із скриньки паперову сніжинку .- В яку пору року запрошує нас сніжинка ?Вчитель : Спливає перший місяць чарівної зими . Це така пора року , коли відбуваються справжні дива . А якою ви уявляєте зиму?1. Красою зими захоплюються поети, композитори, художники. Послухайте вірш і скажіть ,якими словами описано красу зимового дня. ( слайд 1)
Летить сніжок легесенький. Кружляє, Безшумно осідає він на все. І килими гладенькі простеляє, І скільки щастя , радості несе.Бо ж поле стало чисте й білосніжне, На ліс пухнату шаль вдягла зима.У цілім світі все навколо побіліло –сірого , ні чорного нема.Зійшли хмарки, і небо засиніло, А сонце ген з-за обрію пливе,І всюди заіскрило, засвітило ,Напевно , диво – казка тут живе2. Оголошення теми урокуНі уроці ми будемо працювати творчо, будемо складати невеликий твір, малюватимемо , танцюватимемо, фантазуватимемо. І все це ми будемо робити милуючись барвами зими. А допоможуть вам малюнки про зиму, які ви намалю вали на уроках образотворчого мистецтва.( звучить музика А. Вівальді «Зима» ) -Заплющіть оченята і уявіть картинку яку вам навіює ця музика.
Диво- казка живе скрізь зимовим днем, коли навколо снігові замети. А на деревах шапками лежить сніг. Дуже гарно в таку пору. А зима буває різною .То сонечко вигляне ,то сніжок іде. А то хурделиця права диктує. Завиває.
3. Підготовча робота до написання твору.-Як ще можна назвати зиму?(Білосніжка, Королева, Снігова Красуня.)( слайд 3 ). Робота в парі.Напишіть якомога більше «зимови»х слів- іменників.Гра «Збери слова»На сніжинках написані склади. Утворіть слова і подумайте , про кого ми можемо так сказати ? ( Ле. Ча, каз, гень, ко, кі, ва, тен, рів, хо, діт, под., ні, на, іс, мо, крис, ті, зя, ро, на)(ЛЕГНЬКІ, ТЕНДІТНІ, ІСКРИСТІ, ХОЛОДНА, ЧАРІВНА, КАЗКОВА,)Анаграми.Розшифруйте анаграми і дізнайтесь, які дії можуть виконувати сніжинки(танцюють. Кружляють. Виблискують, летять, падають, метушаться, красуються, пурхають)Гра « Добери риму»(слайд 4)Зима, зима ! Усякий знаєВона холодною ………(буває)Летять, кружляють, як пушинки,Легкі. Білесенькі ………(сніжинки).От випав сніг ! Яка обнова!Зима тоді така ………( чудова).Міста чистенькі . білі села ,Зима і радісна й ……..( весела).Вона тоді усім хороша , Коли мете легка ….(пороша).Мороз у лід дерева кута, Зима . тоді всі кажуть, …..(люта).
Вірш –буріме ( робота в парі).
……………………дерева…………………….гілля………………………пухнастим………………………земля.ФізкультхвилинкаДіти підводчться і плескають у долоні , коли чують прикметники. Якими можна охарактеризувати зиму.
Спекотна, люта. Сніжна, радісна, довга, весела, дощова, золотокоса, чарівна. Сувора. Різнобарвна. Холодна . жарка . люта.4.Написання твору за поданим планом і опорними словами5.Зачитування творів6.Підсумок уроку
Хто людям добра бажає , той і собі має
Мета:Узагальнити знання учнів про правила поведінки вдома , в школі, в громадських місцях , виховувати шанобливе ставлення до старших. Батьків, виявляти піклування про молодших, слабших.
Обладнання: лист професора Будь-ласка,7 розрізаних ключів, карта подорожі з зупинками, картки для семофора,комп’ютер , проектор.
Хід заняття
1. Повідомлення теми і мети заняття.
Вчитель.
Дорогі діти, сьогодні унашій школі незвичайний день- ми проводимо день духовності.
Ми пигадаємо, що
Ніщо не обходиться так дешево і не ціниться так дорого ,як ввічливість.
( М. Сервантес)
Справжня ввічливість полягає в доброзичливому ставленні до людей.
(Ж.Ж. Руссо)
Діти, зачекайте щось ми пропустили.Я розпочала свято ,але що ж я не зробила?
Так, я не привіталася.Тож давайте привітаємось , складаючи віршик. Я буду Розпочинати речення , а ви по моїй команді дружно говорити –добрий день.
Треба дружно привітатись :
Добрий день.
Дружно голосно сказати :
Добрий день.
Вліво, вправо поверніться,
Туди, сюди посміхніться,
Добрий день (3 рази ).
Ми отримали листа від професора Будьласка :
Діти запрошую вас до країни Доброти і Ввічливості.Але шлях до неї буде нелегким. Його треба подолати і підтримати один одного.,А будемо ми подорожувати 3 командами.
1 команда-Леді
Девіз:
2 команда-Лицарі
Днвіз:
3командаДжентельмени
Девіз:
Надіюсь ви зможете отримати ключі від країни Доброти і Ввічливості.( Ключі намальовані на цупкому папері і розрізані на 6 частин.). На кожній зупинці ви зможете одержувати частину ключа , які в кінці подорожі ви зможете у ключ від країни.
Отже, відправляємось у подорож. Але спочатку познайомимось з маршрутом:
ІІ. Вступна бесіда з хвилинкою поезії.
Учитель. Діти ,ми відправляємось у місто Добра ,Але спочатку дізнаємось
- що таке доброта? Що ховається за цим словом? Яка схованка людської душі відкривається цим ключем?
Доброта - це ліки від багатьох хвороб, і, насамперед , від дурних. Це чудесна, світла властивість допомагає людям жити, творити, робить життя гарним та прекрасним. Як же воно виникає? Адже в серце людини не заглянеш. Немає приладу, що міг би визначити - чого там більше, зла або добра. Добро починається з любові до всього живого. Добра людина - та, хто поважає людей, допомагає їм; вона любить та охороняє природу. А якщо людина добра, вона спокійна, весела, від неї відходить тепло.
За легендою, коли народ¬жується дитина, Бог запалює на небі нову зірку і посилає до дитини ангела - охоронця. Уві сні ангел цілує ди¬тину тричі: в чоло — аби вона зрос¬тала розумною; в личко — щоб була красивою; в груди — аби здоров'я, любов та доброта вселилися в її тіло, серце та душу.
Учениця
Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Учень
Людина починається з добра,
Із світла, що серця переповняє,
Ця істина, як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.
Учениця
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити —
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у Світ добро творити.
Учитель
А зараз ми подивимось ,чи ви зумієте розібратись у життєвих ситуаціях ідати поради для школярів.
Зустріч подружки після хвороби.
Зустріли якось учні свою однокласницю Надійку після хвороби .( Вона хворіла на вітрянку ).на її обличчі ще не зійшли ранки і не змилася зеленка.
- Ой яка ти смішна !- засміялась її подружка Ніна.
- - Ти ще довго ходитемеш такою негарною ? Навіть на носі в тебе зеленка. ,- підхопила Маруся.
- - А ми їздили на екскурсію . Було дуже цікаво. Ти все пропустила.,- загомоніли інші. \- Ми вже багато нового вивчили з математики. Певно ти нічого тепер не зрозумієш, адже ти і раніше не дуже зналась на математиці.
- Надійка скоро попрощалась та пішла зі сльозами на очах.
- Продовжіть розповідь і виправте помилки.
На вулиці
Вулицею йде хлопчик. У нього з кишені випала новенька ручка. Ви йшли позаду і бачили це. Ви дуже хотіли б мати саме таку. Як ви вчинете ? Чому?
Вдома
Наталка була одна в кімнаті .Вона прибирала на столі. І випадково штовхнула кришталеву вазу. Та впала додолу й розбилась. Що робити ? Зізнатись ? Чи промовчати?Чи може сказати, що вазу розбив кіт Мурко?
Вчитель
Від рідної хати дитину
Веде у широкій світ
Ота єдина стегна,
Що дарує красу і цвіт.
Іди по тій стежці, дитино,
Даруй любов і тепло,
І пам'ятай, ти — людина!
Вчись, думай, твори добро.
- Яким робить людину доброта? (Чарівним, гарним. Людина, у душі якого доброта, приємно виглядає, у нього вираження радості й спокою на лиці, мила посмішка грає на його губах).
- Яка людина може бути доброю? (Добрим може бути тільки той, хто завжди доброзичливий до людей, хто думає не тільки про себе, але й про інших. Добра людина завжди враховує інтереси інших людей.)
- Як ви вважаєте, які правила доброти необхідно виконувати, щоб бути добрими? (Любити людей знайомих і незнайомих, призивати людей до гарних взаємовідношень, робити добро для близьких, друзів, бути добрими, допомагати в біді, залишати після себе лише добрий слід.)
- А що гласить про доброту народна мудрість?
(Доброта без розуму порожня.
Хто любить добрі справи, тому й життя миле.
Роби іншим добро - будеш і сам без лиха.
Добра справа харчує і душу і тіло.
Добра людина в добрі живе століття.
Погано тому, хто добра не творить нікому.Чого не зробиш силоміць, того доб'єшся добром.
Доброта ніде не губить свого достоїнства.
Добре слово лікує - зле калічить.
Добра слава лежить, а худа - біжить.
-Молодці, Кожна команда одержує 1 частину чарівного ключа.
ІІІ. Час проблемних запитань.
Найдорожчий скарб людини - її "золоті" або "чарівні" слова. Якщо людина їх вживає в мові, то можна сказати, що це багата людина. Відшукаємо ці слова на острові Скарбів( Я допоможу вам запитаннями).
- З якими словами вранці варто звернутися до рідних, сусідів, учителів, знайомих?
- Ви ненавмисно штовхнули сусіда по парті.
- Як попросити продавця показати іграшку?
- Що ви повинні сказати, коли ви отримали подарунок?
- Що потрібно відповісти, якщо ви не можете виконати чиєсь прохання
- Якими словами потрібно звернутися до вчителя, якщо він розмовляє з іншою дорослою людиною?
- Як подякувати за обід або вечерю?
- Якими словами прощаються?
Вчитель.
Молодці. Ви відшукали золоті слова з острова Скарбів.
Давайте ще раз повторемо ці слова з екрану. І ви отримуєте 2 частину ключа.
Гра: " Я скажу, а ти продовж".
Тане навіть крижана брила
від слова теплого .............. (Спасибі)
Зеленіє старий пень,
почує тільки .............. ( Добрий день)
Якщо більше їсти не в силах,
скажемо кухареві ....... ( Спасибі)
говоримо: .............. ( Пробачте, будь ласка)
І у Франції і у Данії
На прощання говорять:............... (До побачення)
Висновок: - Чарівні слова - це добрі слова.
- Яким вони роблять наше життя? Ці слова поєднують людей, зближають, роблять добріше.
- Тільки по словам можна судити про те, що людина добра
Вчитель:Щоце за шум ?
( Звучить музика змультфільму про Шапокляк).
Шапокляк:Куди це я потрапила? Чому це ви всі такі охайні, гарні?
Вчитель : Це наші діти йдуть до країни ввічливості.
Ш. :Та що ви ? Навіщо вам це ? Ось залишайтесь зі мною.
( Діти ввідмовляються.)
Ш.: Ну добре я вам дам поради, якими ви можете користуватись в країні Ввічливості і Доброти.
Шкідливі поради
Ніколи не мийте шию, вуха,обличчя,.Вони знову будуть брудними.Навіщо марно витрачати свій час.
Стригтись теж не обов’язково, бо коли постарієш, все рівно полисієш.
Вранці зовсім не обов’язково завязувати шнурки на черевиках , бантики в косах,бо вони протягом дня самі розвяжуться.
Вчитель : Діти , хіба вам подобаються такі поради, хіба можна ними користуватись?
Ш.:Що? Не ажаєте таких порад. Ну оді слухайте інші.
1) Якщо товариш запросив тебе на д.народження, залиш подарунок дома. Він тобі і самому згодиться.
2) Ні з ким в гостях не розмовляй, тільки хапай їжу і їж, їж.
3) Дівчаткам треба завжди ставити підніжки, показувати язика, лупцювати.
4) Якщо твій товариш упав, покажи на нього пальцем, смійся голосно.
Вч: Це поради хуліганські, нам з тобою не подорозі.Діти, нам треба довести, що ми їй не друзі та навчитись справжніх правил поведінки. Давайте прочитаєм хором.
1) Не поспішай першим сідати за стіл.
2) Не розмовляй під час їжі.
3) Не перебивай того, хто говорить.
4) Не показуй пальцями на інших.
5) Поступайся місцем людям похилого віку.
6) Не забудь вибачитись, якщо когось штовхнув.
Ш: Добре, я зрозуміла, що ви хороші діти, а мені соромно, я піду до чебурашки.
Вч: Зараз на нашому шляху семафор ввічливості.І тепер залежить тільки від вас чи дозволять вам рухатись далі. Червоний колір-забороняю, зелений – дозволяю.
Я зачитую репліки, а ви маєте сказати де правильно, де ні.Якщо правильно- зелений.Не правильно- червоний.
1) Дай темені хлібину- звертається хлопчик в магазині до продавців.
2) Вибачте, я штовхнула вас не навмисно.- кажеь дівчинка в автобусі.
3) Покличте до телефону Марину.
4) Я трохи порвала цю книжку, підклейте її самі, сказала дівчинка бібліотекарю.
5) Люба бабусю, я з задоволенням тобі допоможу.
Молодці, ви добре справились.Симофор показує зелене світло. (Звучить фонограма поїзда.)
ІV. Фантастичне проектування.
Учитель. Ми продовжуємо свою подорож. На нашому шляху озеро Фантастичне. Тут зустрічають нас екскурсоводи. На цьому озері ми можемо тільки чинити корисні і добрі діла.
Учень
Проганяй мерщій дрімоту –
І рукам давай роботу.
І роби невтомно, вміло,
Хоч мале, та добре діло.
Учень
Ти добро лиш твори повсюди,
Хай тепло твої повнить груди,
Ти посій і доглянь пшеницю,
Ти вкопай і почисть криницю.
Учень
Волю дай, нагадуй пташину,
Приласкай і навчи дитину,
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити!
Вчитель.
Діти, а я хочу нагадати , золоте правило ввічливості- Відноситись до людей треба так ,як би ви хотіли, щоб ставились до в
Учитель. Закрийте очі і уявіть собі: « Що було б, якби зникла доброта?» (відповіді дітей).
1. Стенд «Добрі чарівники» (діти показують малюнки і розповідають які добрі діла зробили вони).
3. Фантастичне проектування. Робота в групах.
V. Привал Долоньок.
Учитель. Немає на світі двох однакових людей. Кожна людина — індивідуальність. Навіть близнюки, ззовні подібні, як дві краплини води, різняться між собою своїм характером, бажаннями, поглядами на життя. Люди відрізняються фізичними да¬ними, розумовим розвитком, здіб-ностями, характером, смаками, упо¬добаннями, темпераментом. У них різне ставлення до перемог і поразок, до знайомих, рідних, друзів. У кож¬ного з людей своя біографія, свій сут¬тєвий досвід. Щоб людині добре жи¬лося, працювалося, щоб вона мала гарне самопочуття, й середовище має бути сприятливим, комфортним. У державі повинні панувати мир і процві¬тання, у колективі — доброзичливі взаємовідносини, у сім'ї — добробут і любов.
-А зараз проведемо гру я дарую тобі…
( Діти стають в коло .Передаючи свічку –символ добра , висловлюють добрі побажання.)
Вчитель.: Летіть , промінчики побажань ,несіть маленькі іскорки доброти,щоб всі жили у мирі і злагоді.
оВч. Молодці. Ось вам наступна частинка ключика.
6.Річка Дружби
-А ми добрались до зупинки-Річка Дружби.
-Пісня Єсли с другом вишел в путь…
-Хотіли б ви мати такого друга,як у пісні ?Які риси вам сподобались?
-Але не завжди буває злагода. Аякщо виникає сварка , тоце кінець дружби, чи ні?
- зараз кожна команда пригадає мирилки і за допомогою своїх пальчиків помиряться.
Вч. Ось вам іще 1 частина ключика.
Вч:
7.Місток згоди
. Погляньмо хто нас зустрічає.
Королева чистоти: Добрий день. Я королева чистоти. Люблю в усьому порядок, охайність, цікаво чи ви приучені до порядку чи тримаєте свої речі чистими чи знаєте як себе треба поводити. Давайте пограємо гру «Так чи ні». Де потрібно кажіть так, де непотрібно- ні.
Перед їжею помити руки
Вранці я не вмиваюсь
Моїчеревики чистить мама.
Вранці швидко прибираю ліжко
Завжди обгортаю підручники
Постійно відриваю ґудзики.
Завжди забуваю причесатись.
Мої іграшки завжди складені.
Я завжди човгаю ногами.
Постійно чищу зуби.
_ Добре, молодці.А зараз перевіримо чи ваш портфель не схожий на той, про який говориться у віршику.Нумо гляньмо, що у ньому.
Поки йде завзята гра
Бо ж портфель усім відомо є обличчя школяра.
Ось книжки та що це з ними.
Чом вони у плямах синіх.
Пошматовані, брудні.
Страшно глянути на них.
Подивіться на сторінки
Не сторінка, а картинка, помальована така.
А обкладинка ну горе, ніби побувала вчора в людожерливих руках.
А зараз подивимось чи ви вмієте складати свої портфелі.
Гра «Збери портфель»
Вч; Шановна королево, наші діти старанні, охайні і я думаю ми дамо їм останню частину ключика країни доброти.
Вч Діти, подивіться чи повністю склали ви свої ключі.Тепер ви маєте ключі від країни ввічливості. І ми можемо відмикнути її для себе. Тепер ви жителі цієї країни і значить ви всі отримаєте знання ввічливих, вихованих, добрих, дружніх дітей.
Сказав мудрець:
_ Живи добро звершай!
Та на город за це не вимагай
Лише в добро та вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи й звіра
Хай оживає істина стара-
Людина починається з добра.
-
ВИВЧЕННЯ КРЕАТИВНОГО МИСЛЕННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЗА ДОПОМОГОЮ ТЕСТІВ ТОРРЕНСА
Е.П. Торренс, створив найвідоміші тести креативності, звернув основну увагу не так на продукти, як на процес творчого мислення.
Показники тексту визначаються чинниками: легкість, гнучкість, оригінальність і точність.
Тести Е.П. Торренса створені у 1966 року. Усі тести згруповані в вербальну і невербальну групи. Перша група визначає словесне творче мислення, друга - образотворче творче мислення. Для того, щоб уникнути занепокоєння піддослідних і створити сприятливу психологічну атмосферу, тести називаються заняттями, і причому заняттями веселими. Тести підходядб для використання в дитячих садках і у всіх класах початкової школи. Їх потрібно проводити індивідуально і усно.
Тест Е.П. Торренса на вербальне творче мислення (1966) призначений для діагностики в дітей віком таких характеристик, як вміння ставити питання, встановлювати можливі причинно- наслідкові зязки відносно ситуації, зображеної на серії малюнків, пропонувати оригінальні засоби застосування звичайних предметів, ставити нестандартні подальші питання щодо добре знайомого предмета, будувати речення.
Невербальними тестами передбачається виконання піддослідно таких завдань, як конструювання картин (з урахуванням зображення яскраво розмальованих фігур неправильної форми), завершення малюнка, використання паралельних ліній чи кіл упорядкування зображень. Надійність тестів дуже велика- від 0,7 до 0,9. Вербальні надійніші, ніж образотворчі.
Тести Торренса використовують у вітчизняній психодіагностиці розумового розвитку. Але це буде не просто їх переклад, а ретельне їх адаптування, перевірка надійності.
Тест «Домальовування» на дослідження невербального творчого мислення в дітей 4-10 років.
Матеріали:аркуш білого паперу, у середині якого простим чи чорним олівцем намальовані контури.
Інструкція. Подивися на цей аркуш. Хто з дітей почав малювати, але я не встиг закінчити. Подумай, що можна домалювати і закінчи, будь ласка, малюнок.
Проведення тесту. Дітям дають лише простий чи чорний олівець. Дорослий не втручається у процес малювання.Лише каже,що можна малювати все , що хочеш. Для домальовування дітям зазвичай пропонують почергово 5-6 контурів.Після виконання кожного завдання в дитини запитують, що саме намальовано на малюнку, але при виникненні труднощів з відповіддю дорослий не наполягає на ній.
Аналіз результатів. При інтерпретації даних звертають увагу на швидкість, гнучкість й оцінюють оригінальність отриманих відповідей.
Швидкість пов'язують із чисельністю відповідей. Максимальне кількість балів - 3, мінімальне - 0 (якщо вона відмовляється малювати). Гнучкість оцінюють за кількістю і різноманітністю використаних предметів в змісті малюнків. Відмова від завдання - 0 балів, якомога більше балів - 3 (під час використання кількох різних предметів). Оригінальність різних редметів оцінюється за балами:
1 - звірі, їжа, транспорт;
2 - іграшки, людина;
3 - герої казок, одяг, птах, рослина;
4 - меблі, рыби;
5 - комахи, техніка;
6 - предмети туалету, світильники, музичні инструменти, постільні принадлежності.
Крім швидкості, гнучкості і оригінальності, оцінюють і характер малюнка - важливий показник творчих здібностей дитини. При відмову малювати, відтворення тотожного образу контуру поруч із основним, прикреплення овалу до паперу без називання малюнка і домальовування - 0 балів. Домальовування з мінімальною кількістю ліній, у якому обігрується традиційне використання контуру (огірок, сонечко, кулька, хвилі) - 1 бал. Малюнок складається з додаткових елементів, поєднаних з основним контуром (людина, кораблик, доріжка садом) - 2 бали. Основний контур є частиною чи деталлю (включенням)всього малюнку - 3 бали. Малюнок несе певний сюжет, висловлює деякі дії - 4 бали. Малюнок включає у собі кілька персонажів чи предметів, які розкривають його тему, яка підпорядкована одному смисловому центру, пов'язаному з основним контуром - 5 балів.
У нормі діти повинні набирати 6-9 балів, отримавши 1-2 бали за швидкість, гнучкість і оригінальність, і 3-4 бала за характер малюнку. Норма залежить від віку, який впливає лише на зміна стимулюючоо матеріалу. При велику кількість балів (11 і від) можна казати про високий рівень творчого мислення дитини, його обдарованості. Діти, які набрали менше 2-3 балів, фактично немають творчого мислення, хоча можуть мати високий інтелектуальний рівень.
Тест для дітей 7-10 років, за допомогою якого досліджують невербальне і вербальне творче мислення.
Матеріа:3 ряди по 5 кружечків у ряду на аркуші білого паперу.
Інструкція. Подивися для ці кружечки. Тобі треба домалювати кожен із них так, щоб вийшла якась картина. Картинки ці мають бути пов'язані між собою і служити ілюстрацією для послідовної розовді.
Проведення тесту. Після інструкції дітям дають аркуш паперу з написаними ньому кружечками та простий олівець. Час роботи має перевищувати 15 хвилин. Після закінчення роботи дітей просять дати назву розповіді і скласти саму розповідь. При цьому діти повинні користуватися зробленими малюнками як своєрідною схемою оповідання. Коли якийсь кружечок перепущено, дорослий повинен зазначити дитині це і дати їй можливість виправитись . Коли дитина справитися не може з завданням повністю (немає оповідання, ні малюнків) чи частково (є або розповідь, або малюнок, чи малюнки і розповідь не збігаються між собою), дорослий може навіть перервати тест.
Аналіз результатів. Малюнки оцінюють так як і в тесті «Доальовування». Розповідь оцінюється за показниками - гнучкість, швидкість і оригінальність, і навіть за загальним змістом.
Зміст оповідання оцінюється так - у відмові від роботи - 0 балів. Якщо замість звязаної розповіді дитина може сказати лише про реальний зміст окремих малюнків-кружечків - 1 бал. За наявності кількох, які пов'язані один з одним епізодів, кожен із яких об'єднує у єдине ціле кілька малюнків - 2 бали. Використання запозиченого сюжету (відомого оповідання, казки) для поєднання малюнків переважно у всіх 15 кружечках - 3 бали. Оригінальний сюжет, який звязує всі малюнки - 4 бали. Важливо розглядати, як якість малюнків (образна креативність), і зміст оповідання (вербальна креативність).
Тест «Що може бути одночасно» для діагностики 7-10 літніх дітей спрямований на дослідження вербального творчого мислення.
Матеріал: набір запитань,які по порядку даються дитині.
Що може бути одночасно:
1 - жвавий і неживий;
2 - чорним і білим;
3 - маленьким і нічого большим;
4 - м'яким і твердым;
5 -легким і важким;
6 - гарячим і холодним
7 - кислим і солодким.
Інструкція. Я тебе зараз буду запитувати, ти повинен мені відповісти де правильна відповідь і при чому швидко.
Проведення тесту. Дітям почергово ставлять запитання: Що може бути одночасно білим і чорним? Солодким і кислим? І далі. Коли дитина не зрозумівши питання дає двв відповіді, йому нагадують, йдеться про один предмет, які можуть водночас бути, наприклад і білим, і чорним, а не двох предметів, один з яких білий, а інший - чорний. У разі повторних помилок чи відповідей тестування преривають.
Аналіз результатів. При аналізі підраховують кількість балів по наступним параметрами: швидкість й оцінити оригінальність. Зазвичай, діти набирають 3-4 бали, що є середнім рівнем креативності.
Визначивши рівень творчого мислення учнів , їх гнучкість, швидкість й оцінивши оригінальність, ми поділяємо дітей на чотири групи:
- найвищий рівень мислення (12 балів) ;
- високий рівень мислення (10-11 балів) ;
- середній рівень мислення (7-9 балів) ;
- низький рівень мислення (6 балів) .
Таємниця збуджує творчість
( А. Енштейн)
Дитяча творчість невичерпна. Його живильне середовище - порив до добра і краси, а ще почуття таємниці, яку дуже хочеться розгадати.Творчість завжди самодіяльна, успіх досягається на основі захопленості. Головний стимул творчості - величезна радість, яку вона дає і вчителеві, і учневі.
Процес розвитку творчих можливостей не може обмежуватися лише уроками. Важливу роль у цьому відіграє позакласна робота. А це і конкурс на кращий твір (прозу, поезію), випуск літературних газет, ілюстрації та малюнків до прочитаних художніх творів, конкурс "Срібне слово" на кращого читця художнього твору , це і проведення позакласних свят, конкурсів, конференцій. Діти беруть активну участь у проведенні свят, зборів, класних годин. Вміють організувати і провести конкурси, вікторини, ігри.
Рекомендації по підготовці сюжетно-рольових ігор і ускладненню їхніх сюжетів
1. Використання сюрпризних моментів (одержання листа, посилки, телеграми, приїзд та зустріч гостя і т. п.) з метою підтримки інтересу дітей до гри.
2. Відправлення листа, посилки з повідомленням, з проханням.
3. Читання книг по темі гри, обговорення сюжету, вчинків героїв.
4. Перегляд діафільму по темі гри.
5. Проведення екскурсії по темі гри.
6. Спостереження за працею дорослих в найближчому оточенні дитини (лікаря, медсестри, кухаря, швачки і т. д.).
7. Проведення бесід про різні професії, супроводжуваних розгляданням відповідних ілюстрацій.
8. Введення в уже знайому дітям гру нової ролі, уточнення обов'язків.
9. Надання дітям допомоги в організації ігрової обстановки.
10. Спільна з дітьми гра.
11. Внесення нових атрибутів, уточнення їх значення, варіантів застосування.
12. Постановка проблемних ігрових завдань.
13. Відвідування іншої групи, перегляд аналогічної гри, її обговорення.
14. Доручення дітям поговорити з батьками по темі гри (чим цікава та чи інша професія), після чого діти діляться один з одним тим, що дізналися.
15. Доручення батькам відвідати з дітьми пошту, зоопарк, автовокзал, магазини і т. д.; обмінятися враженнями.
16. Складання розповідей по сюжетно-образним іграшкам.
17. Обговорення з дітьми плану сюжетно-рольової гри.
18. Обговорення ходу і результатів гри (мета: допомогти дітям усвідомити свої дії та вчинки в сюжетно-рольовій грі).
19. Використання мімічних етюдів, елементів психогімнастики.
20. Залучення дітей до виготовлення та оформлення атрибутів.
Сюжетно-рольова гра «Пошта».Ø Заздалегідь виготовляються всі необхідні для її організації атрибути (конверти, бланки, листівки, сумку для листоноші, поштовий штамп), проводиться екскурсія на пошту, в ході якої діти знайомляться з роботою поштових працівників; складаю листи читається вірш «Пошта» С. Маршака.Сюжетно-рольова гра «Зоопарк».Ø Читаються дітям твори різних авторів, присвячені природі; розповіді про тварин, яких діти можуть побачити лише в зоопарку: верблюд, слон, мавпи і т. д., супроводжуючи розповідь показом ілюстрацій; виготовляються всі необхідні атрибути (силуетні фігури верблюда, ведмедя, слона, оленя і їх дитинчат, дерев, що ростуть в тих природних зонах, де живуть ці тварини; картонні вольєри для них, покажчики, інвентар для догляду за ними і т. д.).Для організації гри «Дорога» необхідно попередньо оформити автозаправні станції, путівки для водіїв вантажного транспорту, що перевозять різні вантажі, дорожні покажчики; розповісти про різні види машин (самоскид, бульдозер, екскаватор, бетономØішалка і т. д.), повторюються ПДР.Сюжетно-рольова гра «Пішоходи»Ø
Інформаційна частина. Розповісти дітям:
• про обов'язки пішоходів;
• про те, де дозволяється ходити;
• про правила переходу у встановлених місцях;
• про те, що забороняється пішоходам;
• про класифікацію дорожніх знаків (застережливі, що забороняють, інформаційно-вказівні та ін)
Атрибути: Набір дорожніх знаків, пішохідних доріжок, накидки, що позначають різні види транспорту, ілюстрації по дорожніх знаках
Створення проблемної ситуації
• Діти вирушили на екскурсію містом
Завдання дітей: вибрати безпечний шлях, дотримуватися правил дорожнього руху.
• Що трапиться, якщо не буде дорожніх знаків
Завдання дітей: згадати значення дорожніх знаків
Сюжетно-рольова гра «Пасажири»
Інформаційна частина. Розповісти дітям:
• про правила поведінки в громадському транспорті та обов'язках пасажирів;
• про те, де треба чекати транспортний засіб перед посадкою;
• про правила поведінки в легковому автомобілі;
• познайомити з професією кондуктора
Атрибути: Шапочка кондуктора, таблички зупинок
Створення проблемної ситуації
• Дітей запросили в музей.
Завдання дітей: підібрати безпечний спосіб пересування.Сюжетно-рольова гра «Служби порятунку»Ø
Інформаційна частина
• Розповісти дітям про дорожньо-транспортних пригодах та їх причини:
- рух і перехід дороги у невстановлених місцях;
- погодні умови;
- несподіваний вихід пішоходів на проїжджу частину;
-перехід на заборонний знак світлофора;
- ігри в недозволених місцях.
• Познайомити, зі спеціальним транспортом та його відмінними ознаками (проблискові маячки синього, червоного або оранжевого кольору, спеціальні звукові сигнали)
Атрибути:
• Набір дорожніх знаків,
• пішохідні доріжки;
• Накидки, що позначають різні види звичайного та спеціального транспорту;
• Ілюстрації спеціального транспорту.
Створення проблемної ситуації
• На виклик їде пожежна машина
Вважаю, що особистість учителя - секрет успіху у розвитку креативності. Тому уроки проводжу жваво, послідовно і обов'язково емоційно, намагаюся, щоб учні були моїми співрозмовниками, легко включались у бесіду, не боялись висловити свою думку, навіть в чомусь і помиляючись. Учні мають право на помилку! А нам, вчителям, потрібно допомогти дитині повірити в себе, ставитись до неї доброзичливо, довірливо, але із розумною вимогливістю, не допускаючи панібратства.
Сподіваюсь, що учні пронесуть у своїх серцях любов до рідного слова, до рідної української мови, і передадуть цю любов у спадок своїм дітям та онукам, бо тільки так можна зберегти і примножити любов до того, що тебе тримає на світі - це спілкування рідною мовою.
Проблема розвитку творчих здібностей - одне з головних завдань сучасної педагогічної науки, тому що безпосередньо від неї залежить формування світогляду дитини, можливість реалізації її творчого потенціалу.
. Дуже важливо, щоб використання різних креативних технологій в початковій школі знаходили продовження в середній ланці. Адже будь-яка творчість стимулює нестандартне мислення дитини.Від вирішення проблеми розвитку і вдосконалення креативних здібностей дітей залежить і формування особистості, якій притаманні найкращі якості справжнього українця.
Треба кожному вчителеві запам'ятати слова А. Дістервега: "Учитель мусить бути творцем". Тоді і учні будуть творчими послідовниками свого наставника.
Показники тексту визначаються чинниками: легкість, гнучкість, оригінальність і точність.
Тести Е.П. Торренса створені у 1966 року. Усі тести згруповані в вербальну і невербальну групи. Перша група визначає словесне творче мислення, друга - образотворче творче мислення. Для того, щоб уникнути занепокоєння піддослідних і створити сприятливу психологічну атмосферу, тести називаються заняттями, і причому заняттями веселими. Тести підходядб для використання в дитячих садках і у всіх класах початкової школи. Їх потрібно проводити індивідуально і усно.
Тест Е.П. Торренса на вербальне творче мислення (1966) призначений для діагностики в дітей віком таких характеристик, як вміння ставити питання, встановлювати можливі причинно- наслідкові зязки відносно ситуації, зображеної на серії малюнків, пропонувати оригінальні засоби застосування звичайних предметів, ставити нестандартні подальші питання щодо добре знайомого предмета, будувати речення.
Невербальними тестами передбачається виконання піддослідно таких завдань, як конструювання картин (з урахуванням зображення яскраво розмальованих фігур неправильної форми), завершення малюнка, використання паралельних ліній чи кіл упорядкування зображень. Надійність тестів дуже велика- від 0,7 до 0,9. Вербальні надійніші, ніж образотворчі.
Тести Торренса використовують у вітчизняній психодіагностиці розумового розвитку. Але це буде не просто їх переклад, а ретельне їх адаптування, перевірка надійності.
Тест «Домальовування» на дослідження невербального творчого мислення в дітей 4-10 років.
Матеріали:аркуш білого паперу, у середині якого простим чи чорним олівцем намальовані контури.
Інструкція. Подивися на цей аркуш. Хто з дітей почав малювати, але я не встиг закінчити. Подумай, що можна домалювати і закінчи, будь ласка, малюнок.
Проведення тесту. Дітям дають лише простий чи чорний олівець. Дорослий не втручається у процес малювання.Лише каже,що можна малювати все , що хочеш. Для домальовування дітям зазвичай пропонують почергово 5-6 контурів.Після виконання кожного завдання в дитини запитують, що саме намальовано на малюнку, але при виникненні труднощів з відповіддю дорослий не наполягає на ній.
Аналіз результатів. При інтерпретації даних звертають увагу на швидкість, гнучкість й оцінюють оригінальність отриманих відповідей.
Швидкість пов'язують із чисельністю відповідей. Максимальне кількість балів - 3, мінімальне - 0 (якщо вона відмовляється малювати). Гнучкість оцінюють за кількістю і різноманітністю використаних предметів в змісті малюнків. Відмова від завдання - 0 балів, якомога більше балів - 3 (під час використання кількох різних предметів). Оригінальність різних редметів оцінюється за балами:
1 - звірі, їжа, транспорт;
2 - іграшки, людина;
3 - герої казок, одяг, птах, рослина;
4 - меблі, рыби;
5 - комахи, техніка;
6 - предмети туалету, світильники, музичні инструменти, постільні принадлежності.
Крім швидкості, гнучкості і оригінальності, оцінюють і характер малюнка - важливий показник творчих здібностей дитини. При відмову малювати, відтворення тотожного образу контуру поруч із основним, прикреплення овалу до паперу без називання малюнка і домальовування - 0 балів. Домальовування з мінімальною кількістю ліній, у якому обігрується традиційне використання контуру (огірок, сонечко, кулька, хвилі) - 1 бал. Малюнок складається з додаткових елементів, поєднаних з основним контуром (людина, кораблик, доріжка садом) - 2 бали. Основний контур є частиною чи деталлю (включенням)всього малюнку - 3 бали. Малюнок несе певний сюжет, висловлює деякі дії - 4 бали. Малюнок включає у собі кілька персонажів чи предметів, які розкривають його тему, яка підпорядкована одному смисловому центру, пов'язаному з основним контуром - 5 балів.
У нормі діти повинні набирати 6-9 балів, отримавши 1-2 бали за швидкість, гнучкість і оригінальність, і 3-4 бала за характер малюнку. Норма залежить від віку, який впливає лише на зміна стимулюючоо матеріалу. При велику кількість балів (11 і від) можна казати про високий рівень творчого мислення дитини, його обдарованості. Діти, які набрали менше 2-3 балів, фактично немають творчого мислення, хоча можуть мати високий інтелектуальний рівень.
Тест для дітей 7-10 років, за допомогою якого досліджують невербальне і вербальне творче мислення.
Матеріа:3 ряди по 5 кружечків у ряду на аркуші білого паперу.
Інструкція. Подивися для ці кружечки. Тобі треба домалювати кожен із них так, щоб вийшла якась картина. Картинки ці мають бути пов'язані між собою і служити ілюстрацією для послідовної розовді.
Проведення тесту. Після інструкції дітям дають аркуш паперу з написаними ньому кружечками та простий олівець. Час роботи має перевищувати 15 хвилин. Після закінчення роботи дітей просять дати назву розповіді і скласти саму розповідь. При цьому діти повинні користуватися зробленими малюнками як своєрідною схемою оповідання. Коли якийсь кружечок перепущено, дорослий повинен зазначити дитині це і дати їй можливість виправитись . Коли дитина справитися не може з завданням повністю (немає оповідання, ні малюнків) чи частково (є або розповідь, або малюнок, чи малюнки і розповідь не збігаються між собою), дорослий може навіть перервати тест.
Аналіз результатів. Малюнки оцінюють так як і в тесті «Доальовування». Розповідь оцінюється за показниками - гнучкість, швидкість і оригінальність, і навіть за загальним змістом.
Зміст оповідання оцінюється так - у відмові від роботи - 0 балів. Якщо замість звязаної розповіді дитина може сказати лише про реальний зміст окремих малюнків-кружечків - 1 бал. За наявності кількох, які пов'язані один з одним епізодів, кожен із яких об'єднує у єдине ціле кілька малюнків - 2 бали. Використання запозиченого сюжету (відомого оповідання, казки) для поєднання малюнків переважно у всіх 15 кружечках - 3 бали. Оригінальний сюжет, який звязує всі малюнки - 4 бали. Важливо розглядати, як якість малюнків (образна креативність), і зміст оповідання (вербальна креативність).
Тест «Що може бути одночасно» для діагностики 7-10 літніх дітей спрямований на дослідження вербального творчого мислення.
Матеріал: набір запитань,які по порядку даються дитині.
Що може бути одночасно:
1 - жвавий і неживий;
2 - чорним і білим;
3 - маленьким і нічого большим;
4 - м'яким і твердым;
5 -легким і важким;
6 - гарячим і холодним
7 - кислим і солодким.
Інструкція. Я тебе зараз буду запитувати, ти повинен мені відповісти де правильна відповідь і при чому швидко.
Проведення тесту. Дітям почергово ставлять запитання: Що може бути одночасно білим і чорним? Солодким і кислим? І далі. Коли дитина не зрозумівши питання дає двв відповіді, йому нагадують, йдеться про один предмет, які можуть водночас бути, наприклад і білим, і чорним, а не двох предметів, один з яких білий, а інший - чорний. У разі повторних помилок чи відповідей тестування преривають.
Аналіз результатів. При аналізі підраховують кількість балів по наступним параметрами: швидкість й оцінити оригінальність. Зазвичай, діти набирають 3-4 бали, що є середнім рівнем креативності.
Визначивши рівень творчого мислення учнів , їх гнучкість, швидкість й оцінивши оригінальність, ми поділяємо дітей на чотири групи:
- найвищий рівень мислення (12 балів) ;
- високий рівень мислення (10-11 балів) ;
- середній рівень мислення (7-9 балів) ;
- низький рівень мислення (6 балів) .
Таємниця збуджує творчість
( А. Енштейн)
Дитяча творчість невичерпна. Його живильне середовище - порив до добра і краси, а ще почуття таємниці, яку дуже хочеться розгадати.Творчість завжди самодіяльна, успіх досягається на основі захопленості. Головний стимул творчості - величезна радість, яку вона дає і вчителеві, і учневі.
Процес розвитку творчих можливостей не може обмежуватися лише уроками. Важливу роль у цьому відіграє позакласна робота. А це і конкурс на кращий твір (прозу, поезію), випуск літературних газет, ілюстрації та малюнків до прочитаних художніх творів, конкурс "Срібне слово" на кращого читця художнього твору , це і проведення позакласних свят, конкурсів, конференцій. Діти беруть активну участь у проведенні свят, зборів, класних годин. Вміють організувати і провести конкурси, вікторини, ігри.
Рекомендації по підготовці сюжетно-рольових ігор і ускладненню їхніх сюжетів
1. Використання сюрпризних моментів (одержання листа, посилки, телеграми, приїзд та зустріч гостя і т. п.) з метою підтримки інтересу дітей до гри.
2. Відправлення листа, посилки з повідомленням, з проханням.
3. Читання книг по темі гри, обговорення сюжету, вчинків героїв.
4. Перегляд діафільму по темі гри.
5. Проведення екскурсії по темі гри.
6. Спостереження за працею дорослих в найближчому оточенні дитини (лікаря, медсестри, кухаря, швачки і т. д.).
7. Проведення бесід про різні професії, супроводжуваних розгляданням відповідних ілюстрацій.
8. Введення в уже знайому дітям гру нової ролі, уточнення обов'язків.
9. Надання дітям допомоги в організації ігрової обстановки.
10. Спільна з дітьми гра.
11. Внесення нових атрибутів, уточнення їх значення, варіантів застосування.
12. Постановка проблемних ігрових завдань.
13. Відвідування іншої групи, перегляд аналогічної гри, її обговорення.
14. Доручення дітям поговорити з батьками по темі гри (чим цікава та чи інша професія), після чого діти діляться один з одним тим, що дізналися.
15. Доручення батькам відвідати з дітьми пошту, зоопарк, автовокзал, магазини і т. д.; обмінятися враженнями.
16. Складання розповідей по сюжетно-образним іграшкам.
17. Обговорення з дітьми плану сюжетно-рольової гри.
18. Обговорення ходу і результатів гри (мета: допомогти дітям усвідомити свої дії та вчинки в сюжетно-рольовій грі).
19. Використання мімічних етюдів, елементів психогімнастики.
20. Залучення дітей до виготовлення та оформлення атрибутів.
Сюжетно-рольова гра «Пошта».Ø Заздалегідь виготовляються всі необхідні для її організації атрибути (конверти, бланки, листівки, сумку для листоноші, поштовий штамп), проводиться екскурсія на пошту, в ході якої діти знайомляться з роботою поштових працівників; складаю листи читається вірш «Пошта» С. Маршака.Сюжетно-рольова гра «Зоопарк».Ø Читаються дітям твори різних авторів, присвячені природі; розповіді про тварин, яких діти можуть побачити лише в зоопарку: верблюд, слон, мавпи і т. д., супроводжуючи розповідь показом ілюстрацій; виготовляються всі необхідні атрибути (силуетні фігури верблюда, ведмедя, слона, оленя і їх дитинчат, дерев, що ростуть в тих природних зонах, де живуть ці тварини; картонні вольєри для них, покажчики, інвентар для догляду за ними і т. д.).Для організації гри «Дорога» необхідно попередньо оформити автозаправні станції, путівки для водіїв вантажного транспорту, що перевозять різні вантажі, дорожні покажчики; розповісти про різні види машин (самоскид, бульдозер, екскаватор, бетономØішалка і т. д.), повторюються ПДР.Сюжетно-рольова гра «Пішоходи»Ø
Інформаційна частина. Розповісти дітям:
• про обов'язки пішоходів;
• про те, де дозволяється ходити;
• про правила переходу у встановлених місцях;
• про те, що забороняється пішоходам;
• про класифікацію дорожніх знаків (застережливі, що забороняють, інформаційно-вказівні та ін)
Атрибути: Набір дорожніх знаків, пішохідних доріжок, накидки, що позначають різні види транспорту, ілюстрації по дорожніх знаках
Створення проблемної ситуації
• Діти вирушили на екскурсію містом
Завдання дітей: вибрати безпечний шлях, дотримуватися правил дорожнього руху.
• Що трапиться, якщо не буде дорожніх знаків
Завдання дітей: згадати значення дорожніх знаків
Сюжетно-рольова гра «Пасажири»
Інформаційна частина. Розповісти дітям:
• про правила поведінки в громадському транспорті та обов'язках пасажирів;
• про те, де треба чекати транспортний засіб перед посадкою;
• про правила поведінки в легковому автомобілі;
• познайомити з професією кондуктора
Атрибути: Шапочка кондуктора, таблички зупинок
Створення проблемної ситуації
• Дітей запросили в музей.
Завдання дітей: підібрати безпечний спосіб пересування.Сюжетно-рольова гра «Служби порятунку»Ø
Інформаційна частина
• Розповісти дітям про дорожньо-транспортних пригодах та їх причини:
- рух і перехід дороги у невстановлених місцях;
- погодні умови;
- несподіваний вихід пішоходів на проїжджу частину;
-перехід на заборонний знак світлофора;
- ігри в недозволених місцях.
• Познайомити, зі спеціальним транспортом та його відмінними ознаками (проблискові маячки синього, червоного або оранжевого кольору, спеціальні звукові сигнали)
Атрибути:
• Набір дорожніх знаків,
• пішохідні доріжки;
• Накидки, що позначають різні види звичайного та спеціального транспорту;
• Ілюстрації спеціального транспорту.
Створення проблемної ситуації
• На виклик їде пожежна машина
Вважаю, що особистість учителя - секрет успіху у розвитку креативності. Тому уроки проводжу жваво, послідовно і обов'язково емоційно, намагаюся, щоб учні були моїми співрозмовниками, легко включались у бесіду, не боялись висловити свою думку, навіть в чомусь і помиляючись. Учні мають право на помилку! А нам, вчителям, потрібно допомогти дитині повірити в себе, ставитись до неї доброзичливо, довірливо, але із розумною вимогливістю, не допускаючи панібратства.
Сподіваюсь, що учні пронесуть у своїх серцях любов до рідного слова, до рідної української мови, і передадуть цю любов у спадок своїм дітям та онукам, бо тільки так можна зберегти і примножити любов до того, що тебе тримає на світі - це спілкування рідною мовою.
Проблема розвитку творчих здібностей - одне з головних завдань сучасної педагогічної науки, тому що безпосередньо від неї залежить формування світогляду дитини, можливість реалізації її творчого потенціалу.
. Дуже важливо, щоб використання різних креативних технологій в початковій школі знаходили продовження в середній ланці. Адже будь-яка творчість стимулює нестандартне мислення дитини.Від вирішення проблеми розвитку і вдосконалення креативних здібностей дітей залежить і формування особистості, якій притаманні найкращі якості справжнього українця.
Треба кожному вчителеві запам'ятати слова А. Дістервега: "Учитель мусить бути творцем". Тоді і учні будуть творчими послідовниками свого наставника.
Підписатися на:
Дописи (Atom)